Liczy się nie tylko wnętrze
Ile razy zdarzało nam się pójść do sklepu z gotową listą zakupów i wrócić z dodatkowymi produktami? Za pomocą ciekawego, efektownego opakowania zwracamy uwagę na produkt i podejmujemy decyzję zakupową. Ale czy zastanawiamy się także, z czego zrobione jest opakowanie? Przecież jest to pojemnik, który ma z żywnością bezpośredni kontakt i przechowuje ją do momentu otwarcia i spożycia. Dlatego warto wiedzieć, z czego jest wykonany.
Opakowania plastikowe w żywności
„W branży spożywczej, w tym także w mleczarstwie, bardzo szerokie zastosowanie znalazły opakowania z tworzyw sztucznych. Dzięki zaletom takim jak mała gęstość, duża wytrzymałość mechaniczna w stosunku do masy, trwałość, odporność na czynniki atmosferyczne i środowisko aktywne, termostabilność, właściwości elektryczne i cieplne oraz duża zdolność kształtowania gotowych produktów, bardzo szybko wyparły inne rodzaje opakowań”1. Jednak plastik ma różne oblicza, dlatego warto na to zwrócić uwagę podczas zakupów.
Produkty Robico pakowane w butelki HDPE
Produkty Robico pakowane są w opakowania z tworzywa HDPE (High Dense Poliethylen) czyli polietylen o wysokiej gęstości. Jest to jeden z bezpieczniejszych plastików. Opakowania z tym oznaczeniem nadają się do przechowywania żywności. Wykorzystywany do produkcji butelek na mleko, kefiry kubeczki na jogurty, foliowe torebki w pudełkach z płatkami śniadaniowymi. Ten rodzaj tworzywa sztucznego nie zawiera bisfenolu A (BPA).
Bezpiecznie wszędzie, gdzie będziesz
Wszystkie produkty Robico zapakowane są w szczelne butelki z nakrętką.
Dodatkowo, Mleko Robico posiada wygodny uchwyt, dzięki któremu zwiększa się komfort użytkowania takiego opakowania oraz zmniejsza ryzyko, np. upuszczenia butelki.
Dzięki szczelnym opakowaniom zamkniętym za pomocą nakrętek kefiry i maślanki Robico można bez obaw wrzucić do torebki czy plecaka i cieszyć się ich smakiem gdziekolwiek się jest. Takie rozwiązanie to również możliwość podzielenia zawartości bez obaw, że produkt się rozleje.
1 „Opakowania z tworzyw sztucznych – wygodne, ale czy bezpieczne?”, dr inż. Bożena Grabowska, Przegląd Mleczarski 11/ 2017.