Firma Robico wykorzystuje nowoczesną technologię w taki sposób, aby wytwarzać produkty w tradycyjny sposób. Dzięki temu produkty Robico mają wyjątkowy smak i aromat oraz zachowują wszystkie walory odżywcze mleka.
Mleko – mikrofiltracja i lekka pasteryzacja
Mikrofiltracja to najbardziej innowacyjna i nowoczesna technologia produkcji mleka spożywczego na rynku polskim będąca wyznacznikiem jakości i bezpieczeństwa produktu. Firma Robico w 2004 r. jako pierwsza wprowadziła na rynek mleko wyprodukowane z zastosowaniem tej metody.
Mleko poddane procesowi mikrofiltracji, czyli mechanicznej metodzie oczyszczania przy użyciu membran ceramicznych typu GP, a następnie pasteryzacji w temperaturze do 74 st. C przez 15 sekund. Mikrofiltracja daje możliwość zastosowania niższej temperatury pasteryzacji, gwarantującej bezpieczeństwo zdrowotne produktu.
Zastosowanie łącznie obu tych procesów pozwala na osiągnięcie min. 2-tygodniowej trwałości podczas przechowywania w temp. do 8 stopni Celsjusza.
Zastosowanie samej mikrofiltracji do utrwalenia surowego mleka odtłuszczonego daje efekt w postaci redukcji ogólnej liczby bakterii i innych zanieczyszczeń o 99,91%. Zastosowanie procesu pasteryzacji po mikrofiltracji zwiększa redukcję ogólnej liczby drobnoustrojów do 99,99%.
W efekcie końcowym uzyskuje się mleko pasteryzowane o składzie, właściwościach i cechach organoleptycznych najbardziej zbliżonych do mleka prosto od krowy.
Kefiry – tradycyjny sposób wytwarzania
Kefiry Robico wytwarzane są w tzw. metodą termostatową. Jest to tradycyjny sposób wytwarzania, który przebiega następująco:
- przygotowane mleko miesza się z czystymi kulturami drobnoustrojów.
- tak zaszczepione mleko rozlewa się do opakowań jednostkowych i przewozi do specjalnych komór termostatowych.
- w opakowaniach jednostkowych zachodzi proces ukwaszania (fermentacji) i dojrzewania produktu.
- gdy produkt osiąga odpowiedni stopień dojrzałości kieruje się opakowanie do chłodzenia i magazynowania.
Dzięki takiej metodzie wytwarzania, oraz ze względu na to, że w czasie fermentacji kefiru bierze udział dość zróżnicowana mikroflora, gotowy produkt charakteryzuje się specyficznym bukietem smakowym i zapachowym.
Podczas konsumpcji kefiru wyraźnie odczuwa się na języku szczypanie związane z obecnością dwutlenku węgla. Można też, w odniesieniu do tego napoju, użyć określenia „musujący”.
Wśród kefirów można znaleźć również te, które produkowane są metodą zbiornikową.
Sposób produkcji takiego kefiru polega na zgromadzeniu mleka przerobowego w dużym zbiorniku. Tam produkt ulega fermentacji, jest w tym zbiorniku chłodzony, a następnie rozlewany do opakowań jednostkowych i kierowany do magazynowania.Kefiry wyprodukowane w ten sposób mają rzadszą konsystencję i zawierają w składzie dodatki stabilizujące konsystencję, a także są pozbawiane w procesie fermentacji aromatów i dwutlenku węgla.
Maślanka – tradycyjny sposób wytwarzania
Maślanka Robico to smakowity, orzeźwiający, wartościowy i napój, wytwarzany w sposób tradycyjny – przy produkcji masła. Maślanka Robico dzięki tej tradycyjnemu sposobowi wytwarzania jest bardzo wartościowa ze względu na zawartość znacznych ilości lecytyny. Jest lekko kwaskowa i aromatyczna (aromaty charakterystyczne dla masła).